God jul, gott slut och en förhoppning om ett ljusare 2021!

Kalenderåret går mott sitt slut och vi kan se tillbaka på ett mycket annorlunda år. Covid-19 har präglat nästan hela 2020. Dessvärre förvinner inte problem som klimathot och minskad biologisk mångfald för att en pandemi sätter skräck i världens befolkning. Vi måste tillsammans fortsätta arbeta för ett rimligare användande av jordens resurser. Ett sätt att göra skillnad i det lilla är att se över den egna konsumtionen. Handla mindre nytt och lappa och laga mer! Andra sidan nyår kommer vi i kretsen att köra en fb-utmaning för våra medlemmar. Ett presentkort hos en lokal handlare (på ätbara saker) kommer ligga i potten. Håll koll här och på fb-sidan för mer info framöver! Tills dess, ha en riktigt lugn och skön jul- och nyårshelg, hälsar styrelsen för Naturskyddsföreningen i Tingsryd

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.